Problémy v oblasti kolenního kloubu

Kolenní kloub je největším a jedním z nejvíce zatěžovaných kloubů v lidském těle. Spojuje stehenní kost (femur), holenní kost (tibia) a čéšku (patella), a umožňuje základní pohyby dolní končetiny – především flexi (ohnutí) a extenzi (natažení), ale také mírnou rotaci při ohnutí kolena. Koleno je tvořeno dvěma hlavními kloubními spojeními: mezi stehenní a holenní kostí (tibiofemorální kloub) a mezi stehenní kostí a čéškou (patellofemorální kloub). Stabilitu zajišťuje komplexní systém vazů (přední a zadní zkřížený vaz, postranní vazy), menisky (chrupavčité poloměsíce tlumící nárazy a zvyšující stabilitu), kloubní pouzdro a svaly stehenní a lýtkové oblasti. Koleno musí odolávat vysokým silám při chůzi, běhu i sportu, přičemž jeho správná funkce je zásadní pro stabilitu, pohyb a přenos sil mezi trupem a chodidlem.

Nejčastější diagnózy v oblasti kolene

Poranění vazů (ACL, PCL, MCL, LCL)
Poranění vazů patří mezi nejčastější úrazy kolene, zejména u sportovců. Nejčastěji je postižen přední zkřížený vaz (ACL), který stabilizuje koleno při rotačních pohybech a rychlých změnách směru. Poranění může vzniknout při náhlém zastavení, doskoku nebo kontaktu s protihráčem. Projevuje se bolestí, otokem a pocitem nestability.

Poranění menisků
Menisky jsou chrupavčité poloměsíce mezi stehenní a holenní kostí, které tlumí nárazy a stabilizují kloub. K jejich poškození dochází často při rotaci kolene pod zátěží, například při sportu. Typické příznaky jsou bolest na vnitřní nebo vnější straně kolene, otok, blokáda pohybu nebo pocit „přeskakování“ v kloubu.

Artróza kolene (gonartróza)
Artróza je degenerativní onemocnění, při kterém dochází k postupnému opotřebování kloubní chrupavky. Projevuje se bolestí, ztuhlostí a omezením pohybu, často zhoršující se při zátěži. V pokročilých stádiích může být přítomna deformita kloubu a otok.

Patelofemorální syndrom („běžecké koleno“)
Jedná se o bolest v oblasti přední části kolene, často způsobenou přetížením, špatnou biomechanikou nebo svalovou dysbalancí. Projevuje se bolestí při chůzi do schodů, dřepu nebo delším sezení s pokrčenými koleny.

Tendinitida a burzitida
Záněty šlach (tendinitida) nebo tíhových váčků (burzitida) v oblasti kolene vznikají nejčastěji z přetížení, opakovaných mikrotraumat nebo dlouhodobého tlaku. Typické jsou bolest, otok a citlivost v postižené oblasti.

Osteochondritis dissecans, Osgood-Schlatterova nemoc
Osteochondritis dissecans je stav, kdy dochází k odumření části kosti pod chrupavkou, což může vést k odloučení fragmentu. Osgood-Schlatterova nemoc postihuje především dospívající a je způsobena drážděním úponu čéškové šlachy na holenní kosti.

Další diagnózy
Mezi další časté diagnózy patří luxace čéšky, syndrom iliotibiálního traktu (ITBS), Bakerova cysta (cysta v podkolenní jamce), dnavé a revmatické postižení kolene nebo poúrazové stavy.

Možnosti fyzioterapie

Fyzioterapie je klíčovou součástí léčby většiny problémů kolenního kloubu. Jejím cílem je zmírnit bolest, obnovit rozsah pohybu, posílit svaly kolem kolene a zlepšit stabilitu i funkci kloubu. V úvodní fázi se využívají techniky na snížení otoku a bolesti (kryoterapie, elektroterapie, manuální terapie). Jakmile bolest ustoupí, fyzioterapeut sestaví individuální cvičební plán zaměřený na posílení kvadricepsu, hamstringů, lýtkových svalů a zlepšení propriocepce a stability.

Součástí terapie bývá:

  • Cvičení na posílení a protažení svalů (např. straight leg raises, wall squats, step-ups, hamstring curls)

  • Nácvik správných pohybových stereotypů a chůze

  • Manuální techniky (mobilizace kloubu, měkkých tkání)

  • Využití fyzikální terapie (ultrazvuk, elektroléčba, teplo/chlad)

  • Edukace o ergonomii a prevenci recidivy obtíží

Fyzioterapie je často první volbou léčby před medikací či chirurgickým zákrokem a u většiny pacientů vede k významnému zlepšení funkce a snížení bolesti. Pravidelné cvičení pod dohledem fyzioterapeuta pomáhá předcházet návratu potíží a zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickými i akutními diagnózami kolene.