Problémy v oblasti bederní páteře
Bederní páteř je největší a nejvíce zatíženou částí páteře. Bolest dolní části zad může být způsobena mnoha faktory, jako jsou například svalové spasmy (křeče), záněty, přetížení způsobené náhlou zátěží či opakovaným tlakem, např. vlivem nesprávného držení těla - zejména při sedavé práci, kdy mívá vliv i špatná ergonomie.
Některými z nejčastějších funkčních problémů bederní páteře jsou:
Ischias - bolest v bederní páteři, která se šíří nejčastěji nad koleno, ale může výjimečně až k noze. Může být také spojena s brněním či necitlivostí. Tento stav je obvykle způsoben zánětem nervových kořenů v bederní páteři. Nejčastější příčinou však bývá syndrom piriformu - útlak sedacího (ischiadického) nervu v průběhu hruškovitým svalem, který se nachází v hýždi. Léčba syndromu piriformu může zahrnovat ošetření měkkých tkání, protizánětlivé léky a změny v cvičebních návycích a postoji.
Akutní lumbago - stav charakterizovaný náhlou ostrou bolestí v dolní části zad. Obvykle trvá několik dní až několik týdnů a může být léčen pomocí odpočinku, bolest tlumících léků či fyzioterapie. Je důležité konzultovat stav s lékařem, pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, nebo pokud jsou přítomny další příznaky, jako jsou ztráta citlivosti nebo slabost v nohách.
Mezi strukturální problémy v bederní páteři pak patří:
Hernie disku - stav, kdy se část meziobratlové ploténky protrhne a vytlačí se mimo normální umístění. Léčba hernie disku závisí na závažnosti příznaků a rozsahu poškození disku. V mnoha případech může být léčba konzervativní, zahrnující úpravu aktivity, fyzioterapii a léky (spasmolytika, myorelaxancia či nesteroidní antirevmatika). Fyzioterapie obvykle zahrnuje cvičení zaměřená na posílení svalů páteře a břicha, zlepšení flexibility a manuální terapii pro uvolnění svalového napětí a zlepšení krevního oběhu.
Pokud konzervativní léčba selže nebo jsou příznaky příliš vážné, může být nutná chirurgická léčba. Operace se obvykle provádí k odstranění poškozeného disku nebo jeho části a může být doplněna stabilizací páteře.Spondylóza - stav, kdy se bederní obratle postupně opotřebovávají a degenerují. To může vést k bolesti a omezení pohybu. Léčba spondylózy závisí na závažnosti příznaků a rozsahu poškození páteře. Konzervativní léčba může zahrnovat úpravu aktivity, fyzioterapii, léky proti bolesti a zánětu a v některých případech i protizánětlivé injekce do postižené oblasti. V některých případech může být nutná chirurgická léčba. Operace se obvykle provádí k odstranění poškozených částí páteře a může být doplněna stabilizací páteře.
Spinální stenóza - stav, při kterém dochází k zúžení míchy nebo nervových kořenů v páteři, což může způsobovat bolest, slabost a brnění v dolních končetinách. Léčba spinální stenózy opět závisí na závažnosti příznaků a může zahrnovat konzervativní (protizánětlivé léky, fyzioterapie) nebo invazivní metody k odstranění tlaku na míchu (laminektomie, diskektomie) nebo pro stabilizaci páteře (vertebroplastika, kyfoplastika).
Terapie bederní páteře
Léčba bolesti bederní páteře začíná podrobným kineziologickým vyšetřením, které pomáhá určit možné příčiny obtíží a vyloučit úrazy nebo neurologický původ. Prvním krokem v terapii je ovlivnění dysbalancí měkkých tkání, které jsou nejčastějším původcem potíží, jako například trigger pointy v oblasti extensorů páteře, přetížení flexorů kyčlí, oslabení hýžďových svalů a břišních svalů a nefunkční hluboký stabilizační systém páteře.
Nejlepší výsledky jsou dosahovány kombinací různých metod, které společně napomáhají obnově funkce páteře. Mezi nejčastěji využívané metody patří Dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře, terapie dle Mckenzie, jóga, terapie dle Mojžíšové a mnoho dalších.
Dalším důležitým krokem v terapii je naučit klienta cvičení, které zabrání opakování potíží v budoucnosti. Vhodná je také edukace, jak správně sedět při práci, provozovat sportovní a další denní aktivity.