Funkce fascií

Petra Solarská

Fascie: Klíčový hráč pro pohyb a zdraví, který často přehlížíme

Fascie představují souvislou síť pojivové tkáně, která prostupuje celým tělem – propojuje svaly, orgány, kosti i cévy. Ačkoli jsou téměř neviditelné, jejich role je zásadní: bez správně fungujících fascií bychom nedokázali chodit, dýchat ani cítit polohu vlastního těla v prostoru. Moderní výzkumy ukazují, že tyto struktury nejsou jen pasivní „obaly“, ale aktivně ovlivňují naši pohyblivost, imunitu i vnímání bolesti.

Jak fascie fungují?

Fascie tvoří především kolagen a elastin – bílkoviny, které jim dodávají pevnost i pružnost. Jejich architektura připomíná trojrozměrné pletivo: vlákna jsou uspořádána do vrstev, jež kloužou po sobě díky lubrikační vrstvě z hyaluronanu. Při pohybu tak například lýtková fascie dokáže uložit až 35 % kinetické energie, kterou pak uvolní při odrazu. To vysvětlúje, proč běžci se zdravými fasciemi méně často trpí na zranění Achillovy šlachy.

Senzorická funkce fascií je stejně důležitá jako mechanická. Každý čtvereční centimetr této tkáně obsahuje až 250 000 nervových zakončení. Když se fascie napnou (třeba při předklonu), vyšlou do mozku informace o poloze těla, teplotě okolí i možném přetížení. Tato „internetová síť těla“ vysvětluje, proč ztuhlá záda někdy bolí i bez poškození svalů – fascie jednoduše vyšlou falešný poplach.

Problémy s fasciemi: Od ztuhlosti po chronickou bolest

Fascie reagují na životní styl. Dlouhé sezení, jednostranný pohyb nebo dehydratace mění jejich strukturu: kolagenová vlákna se chaoticky překříží, hyaluronan zhoustne a vrstvy přestanou klouzat. Výsledkem je typická ranní ztuhlost nebo bolestivá místa v oblasti krku a beder. Studie z roku 2024 navíc prokázala, že lidé s diabetem 2. typu mají fascie až o 37 % méně pružné kvůli glykaci kolagenu – procesu, při kterém cukr poškozuje vlákna.

Zajímavé je propojení fascií s imunitním systémem. Při chronickém stresu uvolňují fascie interleukin-33, látku spouštějící zánět. To může vysvětlovat, proč někteří pacienti s úzkostmi pociťují záhadné bolesti pohybového aparátu bez jasné příčiny.

Jak udržovat fascie zdravé?

1. Pestrý pohyb

Fascie potřebují stimulaci ve všech směrech. Místo hodin v posilovně zkuste krátké protahovací pauzy: 2–3 minuty pomalých krouživých pohybů pažemi, hrudníkem nebo kotníky. Důležité je střídat rychlost – pomalé protažení uvolní kolagen, dynamické švihy trénují elastin.

2. Hydratace a výživa

Fascie obsahují až 70 % vody. Denně byste měli vypít alespoň 30 ml tekutin na kilogram váhy. Vitamin C (kiwi, paprika, citrusy) podporuje tvorbu kolagenu, zinek (dýňová semínka, čočka) zase hojení tkání.

3. Šetrné techniky

Foam rolling není vhodný pro každého – při chronických potížích může poškodit citlivá nervová zakončení. Bezpečnější je například:

- Automobilizace: Vleže na zádech pokrčte nohy a jemně houpejte koleny ze strany na stranu.

- Fasciální dýchání: Při nádechu představujte, jak se žebra rozvíjí jako deštník, při výdechu je jemně „sbalte“.

Kdy vyhledat odborníka?

Pokud pociťujete:

- Bolest, která se zhoršuje v klidu (typické pro fascialní zánět)

- „Tupý“ pocit ztuhlosti trvající déle než 6 týdnů

- Brnění nebo mravenčení bez neurologické příčiny

Fyzioterapeut může pomocí ultrazvuku změřit posun fasciálních vrstev, aplikovat neuromuskulární techniky nebo navrhnout individuální cvičební plán. Důležité je řešit problémy včas – zatímco svaly se zregenerují za týdny, poškozené fascie potřebují měsíce.

---

Zdroje a další čtení

- Schleip, R. (2024). Fascia in Sport and Movement. Handspring Publishing.

- Fascia Research Society. (2025). Clinical Guidelines for Fascial Disorders.

- Studie z časopisů Journal of Bodywork and Movement Therapies a Frontiers in Physiology (2024–2025).

Fascie jsou fascinujícím příkladem, jak je lidské tělo propojené. Jejich péče nevyžaduje extrémní úsilí – často stačí vnímat vlastní pohybové návyky a dopřát tělu pravidelnou, rozmanitou zátěž. Právě v této jednoduchosti spočívá cesta k dlouhodobé pohybové pohodě.